Samorz膮dowe Przedszkole
w 艁膮cku

Witamy na naszej stronie internetowej

EDUKACJA CZYTELNICZA W PRZEDSZKOLU 馃摎

Wiek przedszkolny to dla ka偶dego dziecka czas intensywnego rozwoju i poznawania 艣wiata. Jednym ze sposob贸w wspomagania ma艂ego cz艂owieka w tym procesie jest edukacja czytelnicza. Nauczyciel, jako po艣rednik w odbiorze utworu literackiego, dba o odpowiedni jego dob贸r oraz wprowadza nie tylko w 艣wiat fikcji, ale i warto艣ci. Kszta艂tuje tak偶e nawyk si臋gania po ksi膮偶k臋 od najm艂odszych lat 偶ycia.

W naszym przedszkolu czytelnictwo zajmuje szczeg贸ln膮 pozycj臋. W tym roku szkolnym dodatkowo do艂膮czyli艣my do udzia艂u w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Nawi膮zana zosta艂a wsp贸艂praca z Gminnymi Bibliotekami w 艁膮cku i Jazowsku. Przedszkolaki zapoznaj膮 si臋 z prac膮 bibliotekarza oraz wypo偶yczaj膮 ksi膮偶ki, kt贸re s膮 czytane codziennie po posi艂kach w ramach “Czytankowa”. Potem dzieci rozmawiaj膮 o wys艂uchanym utworze oraz wykonuj膮 ilustracje, z kt贸rych powstaj膮 albumy.

Bardzo lubimy, gdy ksi膮偶ki czytaj膮 nam zapraszani go艣cie. Nie tylko 30 wrze艣nia, w Dzie艅 G艂o艣nego Czytania. W tym trudnym czasie pandemii, z zachowaniem szczeg贸lnych wymog贸w sanitarnych, odwiedzili nas rodzice, babcie oraz pani Jadwiga Jastrz臋bska z Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w Ziemi 艁膮ckiej. Mieli艣my zaszczyt go艣ci膰 tak偶e autorki literatury dzieci臋cej: Jadwig臋 Marzec oraz Joann臋 Czepielik-Garwol oraz artystk臋 malark臋, ilustratork臋 ksi膮偶ek Magdalen臋 Leszko. Zapozna艂y nas one z w艂asn膮 tw贸rczo艣ci膮 oraz przeprowadzi艂y zaj臋cia czytelniczo-artystyczne. Obieca艂y, 偶e jeszcze nieraz nas odwiedz膮.

W obecnym roku szkolnym szczeg贸ln膮 uwag臋 po艣wi臋camy utworom Marii Konopnickiej w zwi膮zku z projektem “Co s艂onko widzia艂o”. Celem jego jest zapoznanie dzieci z bogatym dorobkiem literackim tej poetki i pisarki, poprzez szereg dzia艂a艅 literacko- artystycznych powi膮zanych z porami roku.

Do udzia艂u w powy偶szych dzia艂aniach zach臋camy rodzic贸w przedszkolak贸w. Opr贸cz g艂o艣nego czytania, brali udzia艂 w rodzinnym konkursie zwi膮zanym ze 艢wiatowym Dniem Pluszowego Misia. Wraz ze swoimi dzie膰mi wykonali prace plastyczne, poprzedzone wsp贸lnym czytaniem ksi膮偶eczek o pluszowym zwierzaku. Wszystkie kolorowe portrety zawis艂y na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w 艁膮cku, za艣 dzieci otrzyma艂y dyplom i odznak臋 Przyjaciela Pluszowego Misia.

Na bie偶膮co aktualizowana jest przedszkolna biblioteczka, z kt贸rej przedszkolaki nieustannie korzystaj膮.

W kolejnych miesi膮cach planujemy dalsze dzia艂ania zwi膮zane z edukacj膮 czytelnicz膮, aby wprowadza膰 dzieci w niezwyk艂y 艣wiat literatury. 馃摎馃摎馃摎

Skip to content